„Już dziś jesteśmy w stanie zaproponować branży mięsnej opakowania wykonane z poliestru w 100% z recyklingu” – podkreślił Adam Skibiński, Dyrektor Sprzedaży – Opakowania w KGL S.A., podczas debaty, jaka odbyła się 27.01.2021 r. w ramach Kongresu MEATing 2021 online.
Drugi dzień Kongresu MEATing 2021 online zakończył bardzo ciekawy panel dyskusyjny na temat „Nowych wymagań dotyczących szeroko pojętego rynku opakowań”. Do rozmowy zaproszono między innymi Adama Skibińskiego, Dyrektora Sprzedaży – Opakowania w KGL S.A., który opowiedział o aktualnej ofercie opakowań z tworzyw sztucznych dla branży mięsnej. W trakcie dyskusji omówiono również kwestie dotyczące m.in. marnowania żywności, wyzwań, jakie niesie ze sobą gospodarka o obiegu zamkniętym, zamiany opakowań z polistyrenu spienionego (EPS) na inne materiały oraz podatku od plastiku tzw. Plastic Tax.
Stop marnowaniu żywności!
W swoim wystąpieniu Adam Skibiński wskazał, że opakowania z tworzyw sztucznych mają wiele zalet w porównaniu do ich odpowiedników wykonanych z innych materiałów. Jedną z ważniejszych cech jest naturalna barierowość, z czym wiąże się wydłużenie okresu przydatności do spożycia produktów, jakie są w nie zapakowane. Pozwala to ograniczyć marnowanie żywności, a także zmniejszyć częstotliwość dostaw nowych produktów do centrów logistycznych i sklepów.
Trendy w opakowaniach dla branży mięsnej
Branża mięsna zdaje sobie z sprawę z korzyści wynikających ze stosowania opakowań z plastiku i, w związku z tym, zwiększa użycie tego typu rozwiązań w procesie pakowania żywności. KGL, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, rozszerzyła dostępną ofertę o opakowania wyprodukowane z recyklatów mogących stanowić 30%, 50%, 80%, a nawet 100% masy surowcowej. Już dziś, KGL jest w stanie na bieżąco dostarczać opakowania z poliestru (PET) pochodzącego w 100% z recyklingu (PCR, ang. Post Consumer Recycle).
– Wśród naszych klientów widzimy trend polegający na odchodzeniu od popularnego materiału PET-PE wykorzystywanego przy produkcji opakowań typu MAP. W odpowiedzi na nowe zapotrzebowanie, stworzyliśmy opakowania monowarstwowe – wskazał podczas debaty Adam Skibiński. – Branży mięsnej jesteśmy w stanie zaoferować opakowania o zredukowanej wadze, czy też takie, które nadają się do pełnego recyklingu. W związku z coraz częstszymi zapytaniami o alternatywę dla EPS, zaprojektowaliśmy materiały spienione, jak spieniony polipropylen czy poliester.
GOZ w branży mięsnej już się dzieje
Debatę zamknęło pytanie o szybkość wypełnienia przez branżę mięsną założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Według przedstawiciela KGL, GOZ to ambitny cel, którego realizacja jest niezwykle ważna dla środowiska naturalnego. Na domknięcie obiegu potrzebny jest przede wszystkim czas, ale równie ważne jest szybkie uruchomienie procesów rozszerzania poprawnej segregacji opakowań i maksymalizacji używania recyklatów. Branża mięsna już teraz stara się edukować konsumentów poprzez zamieszczanie na etykietach informacji o zerowym śladzie środowiskowym produktu (w tym opakowania, które wyprodukowane zostało w 100% z recyklatów).