Gospodarka o obiegu zamknięty koncentruje się na trzech podstawowych zasadach: zmniejszeniu ilości zużywanych tworzyw sztucznych, jak największym stopniu ponownego wykorzystania plastiku i recyklingu. Wciąż jednak 60% opakowań wprowadzanych na rynek jest wykonanych z bardzo trudnych do przetworzenia materiałów wielowarstwowych. Rozwiązaniem staje się monomateriał, z którego opakowania są już teraz dostępne w ofercie Korporacja KGL.
Czym jest monomateriał?
Kiedy mówimy o monomateriale w kontekście opakowań z tworzyw sztucznych, mamy na myśli użycie tylko jednego rodzaju materiału na całe opakowanie. Taki produkt, po zakończeniu okresu użytkowania, w pełni nadaje się do recyklingu, a to przekłada się na zmniejszenie liczby procesów, które musi w tym celu przejść i redukcję ilości tworzyw sztucznych w obiegu.
Wady opakowań wielomateriałowych
Obecnie na rynku tacek PET zaledwie 40% wszystkich produktów wytworzonych zostało z materiału mono-PET. Pozostałe 60% jest połączeniem materiałów, takich jak przykładowo PET, PP, PVC lub podobne oraz PE. W związku z tym, że przy użyciu prostych i tanich metod mechanicznych trudno jest rozdzielić warstwę barierową i/ lub warstwę zgrzewalną PE takiego „złożonego” opakowania, jego recykling jest bardzo utrudniony i wpływa na jakość końcowego produktu. Najczęściej zużyte przez konsumenta opakowanie wielomateriałowe trafia na wysypisko i staje się kolejnym, poddanym składowaniu śmieciem.
GOZ możliwa dzięki mono-PET
Realizacja założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), jakim jest zwiększenie poziomu recyklowalności, możliwa jest w Polsce, ale też i na całym świecie, dzięki ograniczeniu produkcji struktur wielowarstwowych na rzecz opakowań z monomateriałów. Takie wyzwanie podjęła Korporacja KGL. Spółka z powodzeniem przygotowuje i wytwarza opakowania stanowiące odpowiedź na problem związany z recyklingiem wielowarstwowych tworzyw sztucznych. W procesie tym kluczową rolę odgrywa prowadzone przez przedsiębiorstwo Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym to właśnie opracowywane są innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowania nowych materiałów.
Opakowania z monomateriału od KGL
Oferowane przez producenta opakowania monowarstwowe charakteryzują się parametrami zbliżonymi do opakowań wielowarstwowych oraz wielomateriałowych. Ich głównymi zaletami są m.in.:
- łatwość do formowania termicznego,
- bezpieczeństwo kontaktu z żywnością, ze względu na zapewnienie właściwego poziomu barierowości względem gazów,
- przezroczystość,
- lekkość,
- porównywalny poziom cenowy do opakowań wielomateriałowych,
- 100% zdatność do recyklingu.
Korporacja KGL opracowała technologię produkcji poliestrowej folii jednowarstwowej wyprodukowanej z recyklatów (do 100%) i przeznaczonej dla rynku spożywczego. Zarówno folia jak i wyprodukowane z niej opakowania są bezpieczne dla przechowywanych w nich produktów. Folia jest produkowana w strukturze monomateriałowej i nadaje do pełnego recyklingu w istniejących strumieniach odzysku odpadów.