Slajder oferta

twitter
linkedin

Przyjęta Dyrektywa plastikowa wprowadza m.in. zakaz obrotu od 2021 roku styropianowymi pudełkami i kubkami. Oznacza to konieczność zastąpienia wycofywanych opakowań z EPS rozwiązaniami z nowych materiałów wpisujących się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to szansa dla nowoczesnych producentów opakowań.

 

Duże zmiany na rynku opakowań już w 2021

W 2019 roku Parlament Unii Europejskiej i Rada podpisały dyrektywę (tzw. Dyrektywa plastikowa), która ogranicza wpływ produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zgodnie z tym dokumentem w Polsce od lipca 2021 roku będzie obowiązywał zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu 10 najpopularniejszych produktów jednorazowych, posiadających biodegradowalne odpowiedniki. Wśród nich znajdują się pojemniki do żywności i kubeczki wykonane z EPS, czyli spienionego polistyrenu zwanego potocznie styropianem. W związku ze zmianą prawa, wiele firm (w szczególności sprzedawcy fastfoodów) będzie zainteresowanych nowymi rodzajami opakowań, stanowiącymi alternatywę dla wycofanych „jednorazówek” z EPS. Daje to ogromną szansę na rozwój przedsiębiorstwom wykorzystującym materiały spienione do produkcji opakowań o zmniejszonej masie przy zachowaniu wymaganych właściwości.

 

Dyrektywa plastikowa motywuje do działania

Nowe prawo motywuje branżę opakowaniową do opracowywania nowych produktów dla swoich klientów. Jednym z producentów opakowań z tworzyw sztucznych, który wyszedł naprzeciw potrzebom rynku jest KGL. Spółka podjęła działania mające na celu opracowanie materiałów spienionych i prowadzi obecnie w swoim Centrum Badawczo-Rozwojowym szereg prac B&R w obszarach struktur materiałowych oraz narzędzi produkcyjnych. Celem aktywności jest rozpoczęcie przemysłowej produkcji innowacyjnych folii i opakowań przeznaczonych przede wszystkim dla branży spożywczej. W ramach CBR opracowano i wykonano m.in.:

  • narzędzia do wytwarzania opakowań ze spienionego CPET charakteryzującego się wysoką, do 200°C, odpornością termiczną i jednocześnie zwiększoną izolacyjnością finalnego produktu;
  • opakowania ze spienionego CPET (jak kubki do gorących napojów) o strukturze zmniejszającej ilość odpadów surowca i zredukowanej masie wyrobu końcowego (oszczędność surowca przy zachowaniu parametrów jakościowych);
  • opakowania dla przemysłu mleczarskiego wykonane ze spienionego PET wyprodukowane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Inne zagadnienie, nad jakimi pracuje Centrum Badawczo-Rozwojowe to przygotowanie narzędzi do produkcji opakowań PLA spienionego.

 

Na czym polega spienianie?

Tworzywa  poddawane procesowi spieniania w KGL, to przede wszystkim poliestry (PET oraz PLA). Spienianie (zmniejszenie gęstości) realizowane jest na linii do wytłaczania wyposażonej w specjalne urządzenie, w którym następuje efektywne zmieszanie gazu (dwutlenku węgla lub azotu) ze stopionym tworzywem o stosunkowo dużej lepkości.

spienione KGL ilustracja

 

Zalety spieniania

KGL dba o środowisko naturalne poprzez projektowanie i produkcję opakowań zgodnych z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), a takimi są właśnie te stworzone ze spienionych struktur materiałowych. Opracowywane przez spółkę opakowania o zredukowanej masie  będą zdolne konkurować cenowo z obecnie stosowanymi na rynku materiałami opakowaniowymi. Nowe opakowania znakomicie nadają się do recyklingu. Zmniejszenie masy jednostkowej opakowania osiągnie poziom nawet 40–45%, co szczególnie przyczyni się do redukcji ilości tworzyw sztucznych w obiegu.